تبلیغات
وبلاگicon
موفقیت

موفقیت
به موفقیت ایمان داشته باشید، آینده از آن شماست. 
قالب وبلاگ
امکانات جانبی

مکتب خونه

Google

در وبلاگ موفقیت
در كل اینترنت

Check PageRank
!بازدید کننده عزیز، به وبلاگ موفقیت خوش آمدید

یکی از راه های مبارزه با بی حالی - هر قدر هم کوچک و مختصر باشد - آموختن زندگی کردن در لحظه زمان حال است. زندگی در لحظه زمان حال شما، به حالای شما مربوط و وابسته است. هر وقت شما در خصوص آن فکر کنید، در حقیقت، لحظه دیگری وجود ندارد که شما بتوانید در آن لحظه زندگی کنید.

تنها حالاست که وجود دارد. آینده هم لحظه زمان حال دیگری است که وقتی برسد، زندگی می کنیم و به طور یقین تا زمانی که فرا نرسیده شما نمی توانید در آن زندگی کنید. مسئله این است که ما در فرهنگی زندگی می کنیم که بر روی حالا تأکید نمی کند. می گویند: برای آینده، صرفه جویی کنید؛ به فکر فردا و آینده خودتان باشید؛ برای زمان بازنشستگی خودتان، نقشه بکشید.

دوری جستن از لحظه حال، در فرهنگ ما تقریباً مانند یک ترس شده و ما همواره در شرایطی هستیم که زمان حال را فدای آینده می کنیم. در پایان، این نتیجه منطقی به دست می آید که با این طرز تفکر، نه تنها از شادمانی های حالا دوری می جوییم، بلکه برای همیشه از احساس نشاط و شادی خودداری می کنیم. وقتی زمان آینده فرا برسد، به زمان حال تبدیل می شود و ما باید آن را برای تدارک آینده به کار ببریم. در حقیقت، خوشحال بودن ما به فردا موکول می شود و فرداها هم تداوم دارند.

این مرض لحظه زمان حال، شامل انواع مختلفی است که ما در این جا به چند نمونه زیر اشاره می کنیم:

شخصی تصمیم می گیرد که برای هواخوری و استفاده از فضای پاک و پرطراوت جنگل، لحظات زمان حال خودش را در جنگل و در آغوش طبیعت بگذراند. هنگامی که قدم به داخل جنگل می گذارد، تمام فکر و ذکرش را بر روی کارهایی که باید پس از بازگشت در خانه انجام بدهد متمرکز می کند؛ مثلاً، راجع به بچه ها، مغازه بقالی، کارهای خانه و پرداخت صورت حساب ها؛ آیا همه آنها درست است؟

زمانی دیگر، فکرش به جلو می رود و به سوی تمام کارهایی که باید بعد از خارج شدن از جنگل انجام بدهد، متوجه می شود. بنابراین، لحظات زمان حال این خانم به وسیله وقایع زمان گذشته اشغال می گردد و این فرصت نادر که برای لذت بردن از طبیعت به دست آمده بود، مفقود می شود.

فرد دیگری روی متن کتابی مطالعه می کند که ناگهان می فهمد مغزش در جای دیگری سیر می کند و سه صفحه بیشتر نخوانده است و از مطالب خوانده شده چیزی نفهمیده است. ظاهراً چشمانش به کلمات کتاب بوده، اما فکرش و لحظات زمان حالش به سینمای شب گذشته و نگرانی های امتحان فردا بوده است.

لحظه زمان حال که در واقع واحد گذشت زمان است، همواره با شماست و می تواند زیباترین تجربه برایتان بشود؛ مشروط بر این که اجازه بدهید در آن گم بشوید و تمام لحظات زمان حال را دریابید و گذشته را به فراموشی بسپارید. آینده به موقع خودش می آید. شما فقط از لحظه زمان حال بهره بگیرید که تنها چیزی است که شما در اختیار دارید و به یاد داشته باشید که آرزوها، امیدها و تأسف ها عادی ترین و خطرناک ترین تاکتیک ها برای ضایع کردن لحظه زمان حال به شمار می آیند.

گرایش به ایده آل آینده، اغلب سبب فرار از زمان حال می شود. از طرفی، ممکن است در لحظه ای به طور معجزه آسا در آینده زندگی تغییر کند و هر چیزی در جای خودش قرار بگیرد و شما به شادمانی خودتان برسید.

وقتی شما به آن آرزوی مخصوص خودتان - دیپلم، فارغ التحصیلی، ازدواج، بچه دار شدن، ترفیع درجه - رسیدید، زندگی به طور جدی آغاز می شود.

هر گاه اتفاقی مطابق انتظارهای شما ادامه نیافت، شما می توانید مجدداً برای زندگی ایده‌آل خودتان اقدام کنید و به این وسیله از نومیدی بیرون بیایید. اجازه ندهید نومیدی و افسردگی بر زندگی شما سایه افکند؛ همین حالا آن را با یک برنامه اساسی تکامل زمان حال، از خودتان دور کنید.

زمان و وقت مناسب، آن وقتی است که شخص هنوز شانس به دست آوردن هدفش را داشته باشد. وقتی به گذشته زندگی خودتان نگاه می کنید، ملاحظه می کنید که به ندرت برای کار یا چیزی که انجام داده اید متأسف می شوید. تأسف و غمگینی شما به خاطر آن چیزهایی است که انجام نداده اید. بنابراین، پیام روشن است؛ قدر زمان حال خودتان را بدانید و از لحظات و دقایق زمان حال بهره ببرید. اگر آنها را هدر بدهید، برای همشه آنها را گم کرده اید. مردمی که می دانند چگونه از هر دقیقه زمان، حداکثر استفاده را ببرند، مردمی هستند که یک زندگی آزاد، مؤثر و کامل را انتخاب کرده اند و این انتخابی است که هر یک از ما می توانیم داشته باشیم.

 

منبع: نقاط ضعف شما، دکتر وین دایر
برچسب ها: موفقیت، زمان حال، خودآگاهی، خوشبختی، نگرانی،
[ چهارشنبه 7 فروردین 1392 ] [ 11:00 ق.ظ ] [ فرشید متین ]
درباره وبلاگ


نویسندگان
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
نظر سنجی
نظرتون دربارۀ مطالب موجود در این وبلاگ چیه؟

آمار سایت
بازدیدهای امروز : بازدید
بازدیدهای دیروز : بازدید
كل بازدیدها : بازدید
بازدید این ماه : بازدید
بازدید ماه قبل : بازدید
تعداد نویسندگان : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

پیچک