تبلیغات
وبلاگicon
موفقیت

موفقیت
به موفقیت ایمان داشته باشید، آینده از آن شماست. 
قالب وبلاگ
امکانات جانبی

مکتب خونه

Google

در وبلاگ موفقیت
در كل اینترنت

Check PageRank
!بازدید کننده عزیز، به وبلاگ موفقیت خوش آمدید

مهندسی ذهن چیست؟

مهندسی ذهن، آشنایی با کارکرد و ساختار ذهن هشیار و ناهشیار و بهره برداری بهینه از توانایی‌های شگفت انگیز آن‌هاست.

مهندسی ذهن، طراحی و مدیریت ذهن برای رسیدن به هدف‌های معین است.

مهندسی ذهن، نمایانگر یک قدرت عظیم و شگفت انگیز در ذهن است و آن قدرت، توانایی ذهن آدمی در تطبیق واقعیت‌ها و جهان بیرونی با پروژه‌ها و طرح‌های ثبت شده در آن است.

اصل مهم مهندسی ذهن این است که واقعیت‌های بیرونی تا حدودی انعکاس طرح‌های ذهنی بشر است. به قول هگل: 

ذهن واقعیت می‌شود.

اصل و قاعده‌ی مهم این است که هیچ تصویری بدون تصمیم گیری نهایی ذهن هشیار وارد سیستم نخواهد شد و ذهن هشیار با سه کلید (توجه، هیجان و تکرار) تصویرهای دلخواه را می‌آفریند. محرک‌ها و پیام‌هایی که مورد توجه و گزینش ذهن هشیار قرار نگیرند نمی‌توانند کوچک‌ترین تأثیری بر ساختار ذهن داشته باشند. نتیجه‌ی این اصل این است که خروجی‌های ذهن انسان مثل میزان خلاقیت، شادی، موفقیت، سلامتی و نوع ارتباط کاملاً وابسته به ورودی‌های آن یعنی پردازش اطلاعات و تصویرسازی ذهن هشیار است. بنابراین، مهندسی ذهن یعنی مهارت تنظیم و آفرینش تصویرهای لازم برای رسیدن به اهداف مطلوب و مرغوب و مورد انتظار.

ذهن ناهشیار و کارکرد شگفت آن را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

' واقعیت برای ذهن ناهشیار همان است که ذهن هشیار می‌گوید.

' ذهن ناهشیار بد و خوب، درست و غلط، مفید و غیرمفید را نمی‌تواند تشخیص دهد؛ در یک کلام ناهشیار شعور ندارد.

' ذهن ناهشیار تمامی فرمان‌های هشیار را بدون چون و چرا اجرا می‌کند.

' ذهن ناهشیار بر تمام احساسات، رفتارها و ارتباطات و فعالیت‌های داخلی بدن تسلط دارد.

' ذهن ناهشیار بی مکان و بی زمان است و به همه‌ی زمان‌ها و مکان‌ها دسترسی دارد.

' ذهن ناهشیار تصویرهای ثبت شده را واقعی می‌کند و از پدیده‌ها و واقعیت‌ها هر آن چه که مربوط به نقشه و تصویر ثبت شده باشد، جذب و بخش‌های نامربوط را رها می‌کند.

' ذهن ناهشیار با انرژی کیهانی در ارتباط است و منبع سرشار و بی انتهای انرژی است.

' ذهن ناهشیار به خواسته‌ها و اهداف ما بی اندازه حساس است و چون مأموری معذور، مسوول برآورده شدن این خواسته‌هاست، از تمام امکانات موجود در جهان بهره می‌برد تا ما به خواسته‌های خود برسیم.

' جهان با تمامی امکاناتش در خدمت خواسته‌هایی است که به صورت تصویر به ناهشیار مخابره شده است.

پس هر کسی همان است که بدان می‌اندیشد و هر کسی می‌تواند آینده‌ی خود را به صورتی که می‌خواهد هم اکنون در ذهن بسازد و شاهد واقعی شدن آن باشد و این یعنی خلاقیت.

 

زمینه‌های خلاقیت ذهن

1. نیم کره‌ی راست و نیم کره‌ی چپ

نیم کره‌ی چپ مغز، برای اندیشیدن، پیش بینی، راه حل یابی و علت یابی و تصمیم گیری و تمامی امور منطقی طراحی شده است و برای انجام این امور نیاز به فکر دارد و فکر کردن به مفهوم مصرف انرژی فراوان و بالا رفتن دمای مغز است. از کجا انرژی از دست رفته‌ی مغز تأمین می‌شود؟ تا چه زمانی می‌توان فکر کرد؟

نیم کره‌ی راست برای استراحت، آرامش، توجه به زیبایی، شادی و رهایی، شعر و موسیقی، عشق و دل‌سپردگی، پیوستن به ابدیت و جاودانگی طراحی شده است و انرژی از دست رفته را تأمین می‌کند.

ذهن خلاق، ذهنی است که به صورتی متعادل از نیم کره‌ی راست و نیم کره‌ی چپ خود بهره می‌برد. یعنی انرژی تولید شده در نیم کره‌ی راست که نتیجه‌ی مراقبه، سکوت، رهایی و بی فکری است، در نیم کره‌ی چپ برای دریافت ارتباط‌های جدید میان پدیده‌ها به کار می‌برد. لذا هدف تربیت مهندسان و کارگرانی است که مهارت بهره برداری متناسب از نیم کره‌ی چپ و راست مغز خود را دارند و نه تنها در کار و شغل خود موفقند، بلکه در ارتباط انسانی و خانوادگی خود و در تفریحات و خلاقیت‌های هنری و ادبی و... نیز احساس موفقیت می‌کنند.

 

2. ذهن خالی

ذهن خالی، ذهنی است که از افکار مزاحم و منفی آزاد شده است. افکار مزاحم، افکاری هستند که به یک هدف خاص ارتباطی ندارند و صرفاً موجب هدر رفتن انرژی روانی هستند. افکار مزاحم تمرکز بر هدف را کم کرده و تسلط فرد را بر کار و هدف کاهش می‌دهد و از خلاقیت او می‌کاهد. معمولاً افکار مزاحم در کنترل فرد نیستند و تکرار شونده‌اند و گویا فرد خود را مطیع آن‌ها ساخته و توان رهایی از آن‌ها را ندارد. خلاقیت در هر کاری نتیجه‌ی تمرکز در آن کار است و فرد می‌باید مهارت لازم برای آزادسازی ذهن از افکار مزاحم را داشته باشد. عاملی که موجب کاهش تمرکز می‌شود، داشتن افکار منفی و قضاوت‌هایی نسبت به خود، محیط کار، آینده‌ی شغلی و اطرافیان است که موجب نارضایتی درونی و بی نظمی در کار، حواس پرتی، کم کاری و بی دقتی و بسیاری از نارسایی‌های دیگر می‌شود که تماماً براساس تصاویر ناهشیار عمل می‌کند و در کنترل فرد نیست. بنابراین، پدید آوردن فضایی با احساس امنیت و صمیمیت از محوری‌ترین مؤلفه‌های مدیریت علمی به حساب می‌آید. مدیریت غیرعلمی به جای آماده سازی ذهنی افراد برای خلاقیت و پدید آوردن فضایی برای آزادی ذهن افراد از افکار مزاحم و منفی بر انتظارات خود از کارکنان تأکید بیش‌تر می‌کند و با سرزنش و توبیخ افراد سعی در اصلاح امور دارد که البته راه به جایی نمی‌برد.

 

3. ذهن هدف یاب

هدف گذاری مناسب ذهن، مهارتی حیاتی است. آگاهی بر هدف‌ها و طراحی ذهن براساس این هدف‌ها، انرژی ذهن را برای رسیدن به آن‌ها متمرکز می‌کند. ذهن ما در کنار سیستم هدف یاب، همانند موشک‌های فضایی دارای سیستم انحراف سنج است. هر چه هدف‌ها روشن‌تر و دقیق‌تر طراحی شده باشند و تمرکز فرد بر هدف بیش‌تر باشد، به محض بروز خطا، سیستم انحراف سنج مغز، خطاها را شناسایی کرده و از آن برای رسیدن به هدف استفاده می‌کند. خطاها به صورت تجربه‌های لازم برای شناسایی راه‌های اصلی در نظر گرفته می‌شود.

 

4. فایل مثبت و فایل منفی

ذهن ما دائماً در حال تولید فکر است. هر ذهنی دو آرشیو و فایل مستقل از یک دیگر دارد که یکی تمامی خاطرات و پیام‌های منفی و ناخوشایند زندگی فرد را در خود ذخیره کرده است و هم اکنون هم در حال تولیدات جدید و افزودن بر انبار اطلاعات منفی است و آرشیو دیگری هم برای ضبط و فعالیت افکار و اندیشه‌ها و خاطرات مثبت و خوشایند وجود دارد.

فردی که بنا به شرایطی در فایل منفی خود زندگی می‌کند، به دلیل احساس خطر در حالت دفاعی یا حالت گریز و یا حالت حمله قرار می‌گیرد و انرژی فراوانی را از دست می‌دهد. فکر منفی بلافاصله در سراسر بدن جاری می‌شود و تمرکز فرد را از میان می‌برد و وی دیگر نمی‌تواند به جنبه‌های مثبت امور بیندیشد.

فرد منفی باف، از پشت یک عینک سیاه به جهان و محیط کارش می‌نگرد و نتیجه‌ی کارش، با افکار منفی‌اش تناسب دارد.

فایل مثبت به عکس فایل منفی، آرشیو تمامی خاطرات شیرین و زیبا و دوست داشتنی است. هر فکری چه منفی و چه مثبت احساس و رفتار متناسب با خود را پدید می‌آورد. فکر مثبت، احساس مثبت و تمایل به کار خلاق را پدید می‌آورد. فایل مثبت بر خلاف فایل منفی، انرژی زا است و از تمامی انرژی‌های موجود در خاطرات گذشته می‌تواند بهره برداری کند. خوشبختانه فایل مثبت ذهن از فایل منفی جداست و گویا با فعال شدن یکی، دیگری نقش خود را از دست می‌دهد.

جالب‌ترین مسأله‌ی ذهن، که آزادی ما را تضمین می‌کند این است که رفتن به فایل مثبت یا منفی ذهن کاملاً در اختیار فرد و بر اساس عادت‌ها و آموزش‌های قبلی اوست.

توجه، تکرار و هیجان سه کلید مهم ثبت اطلاعات در ذهن هستند. اگر این توجه به امور منفی باشد، فرد بلافاصله فایل منفی ذهن خود را فعال می‌کند و تمایل شدیدی برای برجسته کردن منفی‌ها از خود نشان می‌دهد و از آن جا که افکار مسری هستند، یک فرد منفی باف می‌تواند یک فضای سالم را به جهنمی از اندیشه‌های منفی تبدیل کند. راز خلاقیت در این است که به افراد آموزش داده شود که با به کار بردن درست این کلیدها (توجه، تکرار و هیجان)، از تأثیرپذیری منفی از محیط و اطرافیان آزاد باشند و خود را در وضعیت مثبت نگاه دارند.

 

5. ذهن مسأله ساز، ذهن راه حل یاب

ذهن مسأله ساز، ذهنی است که در هر کاری به دنبال موانع و مشکلات می‌گردد تا آن‌ها را بزرگ کند. عادت این افراد این است که به محض روبه رو شدن با مشکل و موانع و یا ناکامی، این امور را غیرطبیعی دانسته و تکیه کلامشان این است که: «چرا باید این طور باشد؟»، «من شانس ندارم!». ذهن راه حل یاب عادت دیگری دارد. این فرد به محض روبه رو شدن با مانع و مشکل، احساس خود را بیان کرده و بلافاصله به دنبال راه حل می‌گردد و تکیه کلام او این است که: «بهترین راه‌ها برای موفقیت کدامند؟»

 

6. ارتباط خلاق و مؤثر

در کشفیات جدید مربوط به N.L.P گفته می‌شود که رفتار دیگران با ما تا حدود زیادی محصول تصویری است که از ما در ذهن خود دارند. بنابراین فرد خلاق در روابط خود با ایجاد تصویر مطلوب از خود در ذهن دیگران، همکاری صمیمانه‌ی آن‌ها را نیز با خود به همراه دارد و در بروز خلاقیت دیگران در محیط کار نقشی اساسی دارد. به قول لئوبوسکالیا: همدلی مقدمه‌ی همکاری است.

تکنیک‌های ایجاد تصویر ذهنی مثبت در فضای ارتباطی و تأثیرگذاری مثبت در ذهن دیگران و ایجاد فضای خلاق در کار گروهی از مهم‌ترین رازهای خلاقیت در نظام آموزشی و تولیدی است که نیاز به دوره‌های آموزشی ویژه‌ی خود را دارد.
برچسب ها: ذهن ناخودآگاه، موفقیت، شکست، تلقین، کنترل ذهن،
[ چهارشنبه 4 اردیبهشت 1392 ] [ 11:00 ق.ظ ] [ فرشید متین ]
درباره وبلاگ


نویسندگان
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
نظر سنجی
نظرتون دربارۀ مطالب موجود در این وبلاگ چیه؟

آمار سایت
بازدیدهای امروز : بازدید
بازدیدهای دیروز : بازدید
كل بازدیدها : بازدید
بازدید این ماه : بازدید
بازدید ماه قبل : بازدید
تعداد نویسندگان : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

پیچک