تبلیغات
وبلاگicon
موفقیت

موفقیت
به موفقیت ایمان داشته باشید، آینده از آن شماست. 
قالب وبلاگ
امکانات جانبی

مکتب خونه

Google

در وبلاگ موفقیت
در كل اینترنت

Check PageRank
!بازدید کننده عزیز، به وبلاگ موفقیت خوش آمدید

باورهای فرهنگی

یک نوع از باورها را جامعه به ما تحمیل می‌کند. مثلاً مردمان جزایر تروبریاند روابط جنسی قبل از زناشویی را تأیید می‌کنند ولی حاملگی قبل از ازدواج را به شدت تقبیح. آن‌ها از هیچ گونه وسیله‌ی جلوگیری استفاده نمی‌کنند و به ندرت به کورتاژ متوسل می‌شوند. به عبارت دیگر، بارداری قبل از ازدواج بیش و کم برای آنان چیزی ناشناخته است. این بدان معنی است که زنانِ ازدواج نکرده به سبب باورها و اعتقادات فرهنگی‌شان، ناخودآگاهانه مانع بارداری خود می‌شوند. در واقع شبیه همین در فرهنگ ما نیز وجود دارد. داستان زوجی که سال‌هاست می‌کوشند بچه دار شوند و موفق نمی‌شوند، تقریباً برای همه آشناست. آن‌ها سرانجام بچه‌ای را به فرزندی برمی‌گزینند، ولی چندی بعد زن یکباره باردار می‌شود. یعنی برگزیدن فرزند زن یا مرد را واداشته تا بر آن مانع ناشناخته که راه باروری زن یا مرد را بسته بوده فائق شوند.

عامل دیگری که می‌تواند بر ما بسیار اثر بگذارد ترس‌ها و اضطراب‌هایی است که ما همراه با سایر افراد هم فرهنگ خود تجربه می‌کنیم. در قرن نوزدهم، بیماری سل ده‌ها هزار نفر را کشت، اما از دهه‌ی 1880 به بعد میزان مرگ و میر کاهش یافت. چرا؟ چون تا قبل از آن دهه کسی نمی‌دانست چه عاملی باعث بیماری سل می‌شود و لذا این بیماری در هاله‌ای از رمز و راز وحشتناک پوشیده شده بود. اما در سال 1882، دکتر روبرت کخ به این کشف بزرگ نائل آمد که بیماری سل از یک باکتری به وجود می‌آید. وقتی این دانش به گوش مردم رسید، میزان مرگ و میر از 600 نفر در صد هزار نفر به 200 نفر در صد هزار نفر فروکش کرد، به رغم اینکه تا درمان مؤثر دارویی پیدا شود، نیم قرن باقی مانده بود.

ظاهراً عامل دیگری که در توفیق عمل پیوند اعضا نقش مهمی داشته احساس ترس بوده است. در دهه‌ی 1950، پیوند کلیه تنها یک امکان وسوسه انگیز به نظر می‌آمد. سپس پزشکی در شیکاگو پیوند موفقیت آمیزی را به ثمر رساند و یافته‌های خود را منتشر کرد و همین باعث شد که چندین پیوند موفق در سراسر جهان صورت گیرد. پس از آن، برای اولین بار یکی از پیوندها شکست خورد. در واقع، پزشک دریافت که از همان ابتدا کلیه پذیرفته نشده است. ولی مهم نبود. از آنجا که بیمار دریافت کننده‌ی کلیه بر این باور بود که زنده خواهد ماند، زنده ماند و میزان عمل‌های موفقیت آمیز نیز بدین سان بیش از حدود انتظار افزایش یافت.

 

باورهایی که در نگرش‌های خود آن‌ها را تجسم می‌بخشیم

نحوه‌ی دیگری که باورها در زندگی ما تجلی می‌یابند از خلال نگرش‌های ماست. پژوهش‌ها نشان داده که نگرشی که مادرِ باردار نسبت به نوزاد خود و به بارداری دارد در ارتباط مستقیم با دشواری‌هایی است که وی طی زایمان تجربه می‌کند و نیز در ارتباط با مشکلات درمانی ای است که نوزاد پس از زایمان پیدا خواهد کرد. در این چند سال گذشته بررسی‌های سیل آسای فراوانی در جهت اثبات تأثیر طرز رفتار و نگرش‌های ما نسبت به شرایط پزشکی و درمانی عرضه شده است. آن‌ها که در آزمایش‌های مربوط به تعیین میزان خصومت و خشونت نمرات بالا می‌گیرند، هفت بار بیشتر از کسانی که نمرات پایین می‌گیرند امکان مردن از اختلالات قلبی را دارند. زنان متأهل از دستگاه ایمنی قوی‌تری نسبت به زن‌های تنها و مطلّقه برخوردارند و خوشبختانه زنان متأهل اساساً مصونیتی قوی دارند یا بیماران آلوده به ایدز، آن‌ها که روحیه‌ی مبارزه قوی از خود نشان می‌دهند، بیشتر از آن‌ها که رفتار و نگره‌ای منفعل دارند عمر می‌کنند. بیماران سرطانی نیز اگر روحیه‌ای پیکارگر از خود نشان دهند بیشتر عمر می‌کنند. بدبین‌ها بیشتر از خوش بین‌ها سرما می‌خورند. استرس معمولاً واکنش‌های مصونیت را کاهش می‌دهد یا آن‌ها که مثلاً زوج خود را از دست داده‌اند زودتر دچار بیماری و مرض می‌شوند و ... .


برگرفته از: جهان هولوگرافیک نوشته مایکل تالبوت، ترجمه ی داریوش مهرجویی


برچسب ها: شفا،
[ دوشنبه 16 اردیبهشت 1392 ] [ 04:00 ب.ظ ] [ فرشید متین ]
درباره وبلاگ


نویسندگان
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
نظر سنجی
نظرتون دربارۀ مطالب موجود در این وبلاگ چیه؟

آمار سایت
بازدیدهای امروز : بازدید
بازدیدهای دیروز : بازدید
كل بازدیدها : بازدید
بازدید این ماه : بازدید
بازدید ماه قبل : بازدید
تعداد نویسندگان : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

پیچک