تبلیغات
وبلاگicon
موفقیت

موفقیت
به موفقیت ایمان داشته باشید، آینده از آن شماست. 
قالب وبلاگ
امکانات جانبی

مکتب خونه

Google

در وبلاگ موفقیت
در كل اینترنت

Check PageRank
!بازدید کننده عزیز، به وبلاگ موفقیت خوش آمدید

یک حیات جاودان و همیشگی در ورای هزاران هزار شکل حیات مقید به تولد و مرگ وجود دارد. مردمان بسیاری برای توصیف آن واژه‌ی خدا را به کار می‌برند، من اغلب آن را وجود می‌نامم. واژه‌ها چیزی را مشخص نمی‌کنند. اما مزیت وجود آن است که مفهوم گسترده‌ای دارد و آن نادیدنی نامحدود را به موجودی محدود تقلیل نمی‌دهد. امکان ندارد بتوان تصویری از آن ساخت و هیچ کس نمی‌تواند مدعی مالکیت انحصاری آن شود. وجود، حضور بی واسطه‌ی شماست و به صورت حس حضور خود شما بی‌درنگ در دسترس است. بنابراین از واژه‌ی وجود تا تجربه‌ی وجود، فقط باید گامی کوچک برداشت.

وجود نه تنها در ورا، که در اعماق هر شکل به صورت درونی‌ترین ذات تباهی ناپذیر و نادیدنی آن نهفته است. به عبارت دیگر، هم اکنون وجود به صورت خویشتن خویش و طبیعت حقیقی شما در دسترستان است. اما در پی آن نباشید که با ذهن خود به آن دسترسی پیدا کنید. تلاش نکنید آن را بفهمید. فقط هنگامی می‌توانید آن را بشناسید که ذهن آرام بگیرد. هنگامی که حضور دارید، زمانی که به طور کامل و متمرکز به حال توجه دارید، می‌توانید وجود را حس کنید، اما هیچ گاه نمی‌توانید با ذهن خود آن را بشناسید.

آگاهی دوباره به وجود و ماندن در آن حالتِ «شناخت احساسی»، روشن بینی خوانده می‌شود. واژه‌ی روشن بینی نوعی دستاورد فراانسانی را به ذهن می‌رساند و نفس، این نقش را دوست دارد. در حالی که روشن بینی حالت طبیعی احساس وصل با وجود است، ارتباط با چیزی بی‌کران و فناناپذیر که در نهایت شگفتی، ذات شخص است و در عین حال بسیار عظیم‌تر از اوست. روشن بینی، یافتن طبیعت حقیقی خویش در ورای نام و شکل است.

خود را با ذهن یکی انگاشتن پرده‌ای غیرشفاف را از مفاهیم، برچسب‌ها، تصاویر، واژه‌ها، داوری‌ها و تعریف‌ها به وجود می‌آورد که راه را بر همه‌ی روابط حقیقی سد می‌کند. این پرده بین شما و خودتان، همنوعانتان، طبیعت و خدا قرار می‌گیرد. همین پرده‌ی پندار است که توهّم جدایی، این توهّم را که شما وجود دارید و یک «دیگر» کاملاً جدا نیز وجود دارد، ایجاد می‌کند. آنگاه حقیقت بنیادین اتصال با همه چیز و همه کس را که پشت لایه‌ای از تجلیات جسمانی و شکل‌های گوناگون پنهان شده است، فراموش می‌کنید.

چنانچه ذهن به درستی مورد استفاده قرار گیرد ابزاری عالی‌ست، اما اگر به اشتباه به کار گرفته شود بسیار مخرب می‌گردد. با این وجود، مسأله این نیست که از ذهن خود استفاده‌ی نادرست می‌کنید، بلکه این است که به طور معمول اصلاً از آن استفاده نمی‌کنید؛ ذهن از شما استفاده می‌کند. بیماری این است. شما معتقد هستید که ذهن خود هستید و این یک توهّم است. ابزار، شما را تسخیر کرده است؛ مانند آن که موجود دیگری شما را تسخیر کرده باشد و شما ندانید و در نتیجه، آن موجود را خود بپندارید.

آزادی با درک این نکته آغاز می‌شود که شما آن موجود، یعنی فکرکننده نیستید. دانستن این واقعیت شما را قادر می‌سازد تا آن موجود را تماشا کنید. همین که شروع به تماشای فکرکننده نمایید، سطح بالاتری از آگاهی فعال می‌شود.

آنگاه به تدریج متوجه می‌شوید که شعور گسترده‌ای در ورای فکر وجود دارد و فکر فقط ذره‌ای خرد از آن شعور است. همچنین متوجه می‌شوید که همه‌ی چیزهایی که به راستی مهم هستند، مانند زیبایی، عشق، خلاقیت، شادی و آرامش درونی از ورای ذهن بر می‌خیزند و در طی این مسیر به تدریج بیدار می‌شوند.

برگرفته از: تمرین نیروی حال نوشته‌ی اکهارت توله، ترجمه‌ی فرناز فرود


برچسب ها: زمان حال،
[ جمعه 20 اردیبهشت 1392 ] [ 04:00 ب.ظ ] [ فرشید متین ]
درباره وبلاگ


نویسندگان
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
نظر سنجی
نظرتون دربارۀ مطالب موجود در این وبلاگ چیه؟

آمار سایت
بازدیدهای امروز : بازدید
بازدیدهای دیروز : بازدید
كل بازدیدها : بازدید
بازدید این ماه : بازدید
بازدید ماه قبل : بازدید
تعداد نویسندگان : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

پیچک