تبلیغات
وبلاگicon
موفقیت

موفقیت
به موفقیت ایمان داشته باشید، آینده از آن شماست. 
قالب وبلاگ
امکانات جانبی

مکتب خونه

Google

در وبلاگ موفقیت
در كل اینترنت

Check PageRank
!بازدید کننده عزیز، به وبلاگ موفقیت خوش آمدید
تصویر ذهنی

در زندگی پرتنش و اضطراب کنونی، همه انسان‌ها به دنبال یافتن راهی جهت نیل به آرامش، نشاط و سلامتی‌اند که در این میان طرح موضوع مهم و کاربردی «تصویر ذهنی» می‌تواند نقش به سزایی ایفا کند؛ موضوعی که دارای تأثیرات مثبت ژرف و عمیقی بر زندگی افراد و الهام بخش آنان در نیل به موفقیت‌های مختلف خواهد بود.

شناخت و بهره گیری از قدرت عظیم گنجینه پنهان تصویر ذهنی مثبت، می‌تواند بهشتی از شادابی، آرامش و موفقیت را برای هر انسانی به وجود آورد.

راه دست‌یابی به شادی و نشاط در زندگی، ایجاد هماهنگی درونی با نظام خلقت است و نخستین گام در این راه نیز شناخت خویشتن و معرفت نفس می‌باشد.

 اصولاً اعمال و رفتار هر انسانی نشان دهنده میزان شناخت درونی او می‌باشد. گوهر بسیار گران قیمت و گنجینه پنهانی درون خویش را باید بشناسیم و بهره لازم را از آن دریافت کنیم و با تفکرات و باورهای مثبت نیروی نیل به پیروزی و موفقیت را برای خود فراهم نماییم، نه این که زمام اختیار را به دست افکار منفی خویش و یا تلقینات مخرب دیگران بسپاریم و در قعر جهنمی از آتش اضطراب، نگرانی و حقارت فرو رویم.

زندگی ما انسان‌ها مجموعه پیچیده‌ای از افکار، اهداف، امیال و آرزوها، استعدادها و توانایی‌ها، عواطف و احساسات، واکنش‌ها و رفتارها و بالاخره نقاط ضعف و قوتی است که شناخت و هدایت آن‌ها گام بسیار مهمی در نیل به سلامت جسمانی، روانی و اجتماعی محسوب می‌شود.

ما انسان‌ها معمولاً فرض‌ها و تصورات محدودکننده‌ای نسبت به توانایی‌های خود در ذهن ایجاد می‌کنیم و همین امر موجب می‌شود که به حوادث و شرایط مختلف زندگی و دیگران اجازه دهیم برای ما تعیین تکلیف کنند که چگونه زندگی کنیم، به چه هدفی برسیم، چه موقع خوشحال شویم و چه طور از زندگی لذت ببریم.

علت اصلی مشکلات ما در زندگی، داشتن تصویر ذهنی منفی و نادیده گرفتن خوبی‌ها و توانایی‌های ذاتی و درونی ماست.

 انجام خودارزیابی های حقیرانه بر پایه‌ی ذهن بسته و متعصب، دارا بودن عقاید کاذب و غیرواقعی و همچنین معطوف نمودن افکار بر عیوب و نواقص خود و دیگران، قدرت بروز هرگونه واکنش مناسب را در وضعیت‌های مختلف زندگی از ما سلب و توانایی‌های ما را محدود خواهد نمود.

تصویر ذهنی منفی و عزت نفس پایین، به شکل‌های مختلفی در زندگی واقعی افراد ظاهر می‌شوند. این امر می‌تواند انسان را به سمت افسردگی، اعتیاد، انحرافات جنسی، شکست های تحصیلی، شغلی، خانوادگی و غیره بکشاند و امید به زندگی را به طور کامل از انسان گرفته و گاهی او را به سمت خودکشی بکشاند.

 

اساس شکل گیری و حفظ سلامت آدمی، عزت نفس و ارزش قائل شدن برای خویشتن می‌باشد و مفاهیمی چون اعتماد به نفس، عزت نفس و تصویر ذهنی مثبت، جزء کلیدهای اصلی حل و فصل مشکلات زندگی انسان‌ها محسوب می‌شوند. هرکسی اگر بخواهد، می‌تواند با شکل دهی یک خودانگاره مثبت و سالم بر سطح عزت نفس خویش بیفزاید و زندگی سالم و موفقی را برای خویشتن رقم بزند.

 

اگر دارای رفتار یا عادات نامناسبی هستید، می‌توانید با قدرت تصویر ذهنی مثبت و کسب اعتماد به نفس، بر تمام این شرایط ناهنجار فایق آمده و عادات خویش را بهبود بخشید.

 صویر ذهنی نقش بسیار مهمی در شکل دهی رفتار و احساسات ما دارد به طوری که دارا بودن یک تصویر ذهنی مثبت از خویشتن، انگیزه بالایی را در ما به وجود می‌آورد تا بتوانیم قله‌های موفقیت را یکی پس از دیگری در زندگی فتح کنیم.

تصویرسازی ذهنی سالم و مثبت، درون مان را از شور و شوق و اشتیاق لبریز ساخته و احساس خوشبختی، تندرستی و آرامش را در ما زنده می‌کند. در حالی که شکل گیری منفی و غیرواقعی تصاویر ذهنی، وجود ما را آکنده از احساس شکست، بدبختی، بیماری و بیچارگی خواهد نمود و رهایی از آن‌ها نیز جز با جایگزینی تصاویر سالم و مثبت در ذهن امکان پذیر نخواهد بود.

 مهمترین عامل سلامت و سعادت خانواده‌ها در درون خود آن‌هاست، همان گونه که بزرگترین عامل فروپاشی آن نیز در درون خودشان است و آن هم چیزی به جز خودانگاره و تصویر ذهنی اعضای آن نیست.

خانواده سنگ زیر بنای اجتماع است و اگر خانواده‌ها سالم، پایدار و متعالی باشند، می‌توان به داشتن جامعه‌ای سالم و موفق امیدوار بود. تصویر ذهنی، همان ایده و تصور منحصر به فرد و کاملاً اختصاصی شما از هویت، توانایی‌ها، ارزش‌ها و سایر موارد مربوط به خویشتن و همچنین رسیدن به پاسخ این پرسش که: من «چه احساسی نسبت به خودم دارم؟» است.

خودانگاره افراد بیان کننده طرز تلقی، تفکر و نگرش آن‌ها از خودشان و نحوه معرفی خود به دیگران می‌باشد. عزت نفس نیز موضوعی دیگر است که بسیار وسیع و پیچیده و یکی از محورهای اصلی مباحث روانشناسی است.

عزت نفس عبارتست از احساس ارزشمند بودن! این احساس از مجموعه هزاران برداشت و خودارزیابی‌هایی که از خود انجام می‌دهید، شکل می‌گیرد. به عبارت دیگر، از نوع تصویر ذهنی شما نشأت می‌گیرد. اگر از خودانگاره مثبت و سالمی برخوردار باشید، احساس خوشایند و ارزشمند بودن نسبت به خود در درونتان به وجود می‌آید که نشان دهنده عزت نفس بالای شما خواهد بود؛ در حالی که برعکس، برخورداری از یک خودانگاره منفی ایجادکننده احساس ناخوشایند و حقیرانه نسبت به خود و عزت نفس پایین در درون شماست.

تصویر ذهنی، بذر عمل است و اعمال، ظهور تصاویر ذهنی هستند. خودانگاره هر فرد اعمال و رفتار او را شکل می‌دهد و از طرفی عملکرد فردی و اجتماعی او نیز تأثیر فراوانی بر شکل دهی تکلم درونی و تصویر ذهنی‌اش خواهد گذاشت. این امر زندگی افراد را در یک چرخه مثبت و یا منفی قرار خواهد داد که در نهایت موفقیت یا شکست را برای آن‌ها به ارمغان خواهد آورد. رفتار و کردار انسان‌ها، جامه عمل پوشاندن به تصویر ذهنی آن‌هاست.

اگر فردی دارای تصویر ذهنی مثبت باشد، اطمینان خاصی در فکر و عملش مشاهده می‌شود در حالی که دارا بودن تصویر ذهنی منفی، آن فرد را به موجودی ناتوان و وابسته تبدیل خواهد نمود.

 خودانگاره محدودشده، اعمال و رفتار فرد را محدود خواهد کرد. هسته مرکزی شکل گیری تصویر ذهنی، نوع دید و بینش انسان نسبت به خود و همچنین نوع ارتباط او با دنیای پیرامونش می‌باشد. نوع تصویر ذهنی و میزان عزت نفس به ارزیابی افراد از وضعیت شخصی خود و همچنین گروه‌هایی که به آن تعلق دارند بستگی دارد و تحت تأثیر قالب شغلی و طبقه اجتماعی نیز قرار می‌گیرد.

زندگی در دستان خود ماست. هر یک از ما می‌توانیم با وجود تمام شرایط منفی و نامساعد پیرامونی، طرحی مثبت از خود و زندگی‌مان در ذهن خلق کنیم، بهشتی زیبا بیافرینیم و وارد آن شویم.
برچسب ها: تصویرسازی ذهنی، کنترل ذهن، احساسات، تلقین،
[ شنبه 28 اردیبهشت 1392 ] [ 03:00 ب.ظ ] [ فرشید متین ]
درباره وبلاگ


نویسندگان
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
نظر سنجی
نظرتون دربارۀ مطالب موجود در این وبلاگ چیه؟

آمار سایت
بازدیدهای امروز : بازدید
بازدیدهای دیروز : بازدید
كل بازدیدها : بازدید
بازدید این ماه : بازدید
بازدید ماه قبل : بازدید
تعداد نویسندگان : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

پیچک