تبلیغات
وبلاگicon
موفقیت

موفقیت
به موفقیت ایمان داشته باشید، آینده از آن شماست. 
قالب وبلاگ
امکانات جانبی

مکتب خونه

Google

در وبلاگ موفقیت
در كل اینترنت

Check PageRank
!بازدید کننده عزیز، به وبلاگ موفقیت خوش آمدید

 

زندگیچگونه است که گروه اندکی احساس خوشبختی و سعادت می‌کنند، در حالی که عده زیادی از خود ناراضی هستند؟ در تقسیم بندی جانوران، انسان در گروه پستانداران قرار دارد. عمده‌ترین و اصلی‌ترین تفاوت انسان با سایر جانداران، داشتن قدرت تفکر و استدلال است. تحقیق، تجربه، تجزیه و تحلیل و مقایسه - به صورت پیشرفته و پیوسته - فقط از آن انسان است. همه انسان‌ها قدرت اندیشیدن را دارند ولی چگونگی، کیفیت و جهت آن در افراد، متفاوت می‌باشد.

زندگی سرشار از نعمت‌ها و ثروت‌های نامحدود است! همه انسان‌ها حق و اختیار دارند در زندگی موفق شده و با شادمانی و نشاط زندگی کنند؛ ولی دست‌یابی به شادی و نشاط، موفقیت در هر زمینه فقط به همت و تلاش هرکس بستگی دارد؛ هیچ کس جز خود شخص نمی‌تواند موفقیت و شادابی‌ها یا غم‌ها و شکست‌ها را برای خویشتن رقم بزند. 


هیچ حادثه‌ای به خودی خود معنایی ندارد؛ ما هستیم که با توجه به ذهنیت خود به آن، معنی و مفهوم می‌بخشیم.

افکار ما انسان‌ها مانند تشعشعات خورشید است که شاید به وضوح دیده نشوند، اما تأثیر خود را می‌گذارند و نتایجی را به بار می‌آورند. این طرز فکر ماست که تعیین کننده‌ی این نتایج است.

در این نوشتار به این موضوع اشاره‌ می‌کنیم که نقش افکار و اندیشه‌های ما بر روند زندگی ما به چه صورتی تأثیر گذار است. مهمترین اصلی که تاکنون در رابطه با ذهن ثابت شده، این است که:

انسان‌ها همیشه به سوی چیزهایی سوق پیدا می‌کنند که به آن‌ها می‌اندیشند.

بسیاری از ما در زندگی با افرادی روبرو شده‌ایم که در ذهن خود از برخی چیزها فراری بوده‌اند و اتفاقاً به همان چیزها دچار شده‌اند. مثلاً خانمی که همیشه می‌گفت از مرد کوتاه قد بیزار است و اتفاقاً با چنین فردی ازدواج کرد و یا کسی که همیشه به افراد ثروتمند ایراد می‌گرفت، خودش با فرد ثروتمندی ازدواج کرد.

به نظر می‌رسد که شما نیز مشابه این داستان‌ها را زیاد شنیده باشید. تاکنون چندین بار در موقعیتی قرار گرفته‌اید که به دنبال آن نبوده‌اید؟ احتمالاً بارها و بارها این جملات را در ذهن و اندیشه خود مرور کرده‌اید که «هرگز دوست ندارم چنین اتفاقی رخ دهد... .» یا اینکه «اگر تنها یک اشتباه و عمل احمقانه باشد که دوست نداشته باشم انجامش دهم این است که... .» به نظر شما تکرار این افکار در ذهن شما چه نتیجه‌ای به دنبال خواهد داشت؟

این یک نکته بسیار مهم است که انسان اگر به چیزی زیاد فکر کند، بیشتر به طرف آن کشیده می‌شود.

ممکن است در زندگی چیزهای زیادی باشند که هرگز خواهان آن‌ها نبوده باشیم، اما به طرف آن‌ها کشیده شده‌ایم.

چرا که مسیر ذهنی ما به سمت و سوی آن چیز به خصوص بوده است و نه بر خلاف آن. مثلاً، چنانچه به شما گفته شود به یک مار قرمز رنگ با خال‌های مشکی فکر نکنید، به سرعت تصویر آن مار در ذهن شما نقش می‌بندند.

آیا برای شما پیش نیامده که درباره موضوعی خاص دائماً به خود بگویید که «هرگز نباید فراموش کنم که... .» و سپس همان را فراموش کنید؟ مثل خانمی که همسرش از او خواسته بود برایش شامپوی مخصوصی بخرد و اتفاقاً چندین بار به این موضوع تأکید کرده بود و وقتی خانم از خرید به خانه بازگشت، متوجه شد که اتفاقاً همان خواسته همسرش را که بیش از سایر موارد در ذهن مرور کرده بود و به فراموش نکردن آن اندیشیده بود، از یادش رفته بود و آن‌را نخریده بود. آنچه مشخص است اینکه ذهن انسان نمی‌تواند از فراموش کردن فرار کند اما می‌تواند این‌طور فکر کند که «من باید به خاطر داشته باشم که... .» که اگر چنین فکر کند، به طور اتوماتیک وار ذهن انسان به سوی به خاطر داشتن، جهت پیدا خواهد کرد.

آنچه مهم است اینکه هر انسانی بتواند با ذهن خود در درجه اول، به طور کامل آشنایی داشته باشد تا در قدم بعدی، موفق به ایجاد رابطه‌ای درست، مناسب و سالم با دیگران بپردازد. بهتر است همواره به یاد داشته باشیم که با مرور کردن یک اتفاق در ذهن خود، به رخ دادن آن اتفاق تا حدی کمک کرده‌ایم.

فراموش نکنید که کسانی که ذهن خود را با اندیشه‌های منفی پر می‌کنند، عملاً خود را در موقعیتی قرار می‌دهند که هرگز نسبت به آن تمایلی نداشته‌اند. پس هدایت کردن افکار ما در دست خود ماست.

البته این افکار اگر در جهت نیل به هدفی مثبت و عملکردی سازنده باشند، قابل تحسین هستند اما چنانچه در جهت منفی و ضربه زدن به انسان باشند، قطعاً اثری مخرب خواهند داشت. احتمالاً دلیل چنین چیزی این است که در بسیاری از موارد بسیاری از موارد، عملکرد ذهن بر اساس تصاویر است. به بیان دیگر، می‌توان گفت که ذهن هرگز در جهت مخالف یک فکر عمل نمی‌کند و به هیچ عنوان نمی‌تواند چنین باشد. یعنی وقتی به خود می‌گویید: «نباید فراموش کنم که کیفم را بردارم!» تصویری از «فراموشی» را در ذهن آورده‌اید ولی چنانچه به خود بگویید که: «باید کیفم را بردارم!» در اینجا تصویری از «به خاطر سپردن» در ذهن شما نقش می‌بندد و در موقعیت بهتری قرار می‌گیرید. ایجاد چنین شرایطی در ذهن والدین نیز بسیار مهم است. والدینی که فرزندانی بازیگوش دارند و از این حالت کلافه شده‌اند، می‌توانند با کلمات و زبانی سخن بگویند که تصویر دلخواه و مورد نظر خویش را در ذهن کودکشان ایجاد کنند تا به وضعیت بهتری دست پیدا کنند. تا اینکه دائماً به فرزند خود امر و نهی کنند و بگویند: «ساکت باش، غذا رو روی زمین نریز، اسباب بازی هاتو جمع کن، گریه نکن، غر نزن و ... !

ممکن است این اختلافات موجود در کلام و نحوه حرف زدن، بسیار جزئی و پیش پا افتاده به نظر برسد اما بسیار مهم و تأثیر گذار است. 

این اصل مهم می‌تواند شما را در حل این مسئله راهنمایی کند که چرا با ماشینی که قدیمی و آسیب دیده است، می‌توانید تا پانزده سال هم رانندگی کنید و سانحه‌ای برایتان پیش نیاید اما در اولین روزی که یک ماشین را از کارخانه تحویل می‌گیرید، دچار یک تصادف خسارت بار می‌شوید. یکی از برنده‌های مسابقات بزرگ تنیس، همیشه با خود می‌گوید: «من به این برد نیاز دارم.» ولی فکر افرادی که می‌بازند این است: «بهتر است این امتیاز را از دست ندهم.»

اگر این موضوع را باور داشته باشیم احتمالاً طرز تفکر ما و اندیشه‌هایی که به ذهن راه می‌دهیم، تغییر خواهد کرد.


برچسب ها: کنترل ذهن، مثبت اندیشی، خوش بینی، موفقیت، نگرانی، قانون جذب،
[ یکشنبه 5 خرداد 1392 ] [ 04:00 ب.ظ ] [ فرشید متین ]
درباره وبلاگ


نویسندگان
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
نظر سنجی
نظرتون دربارۀ مطالب موجود در این وبلاگ چیه؟

آمار سایت
بازدیدهای امروز : بازدید
بازدیدهای دیروز : بازدید
كل بازدیدها : بازدید
بازدید این ماه : بازدید
بازدید ماه قبل : بازدید
تعداد نویسندگان : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

پیچک