تبلیغات
وبلاگicon
موفقیت

موفقیت
به موفقیت ایمان داشته باشید، آینده از آن شماست. 
قالب وبلاگ
امکانات جانبی

مکتب خونه

Google

در وبلاگ موفقیت
در كل اینترنت

Check PageRank
!بازدید کننده عزیز، به وبلاگ موفقیت خوش آمدید

«کار اصلی، دیدن آنچه از فاصله دور سوسو می زند نیست، بلکه انجام آن چیزی است که به وضوح در دسترس است.» توماس کارلایل

بسیاری از ما بخش زیادی از زندگی روزمره خود را در فکر کردن به آینده و مرور کردن خاطرات گذشته می گذرانیم.

چنان ذهن خود را درگیر می کنیم که هیچ توجهی به اتفاقات و فرصت های کوچکی که در زمان حال پیش می آیند، نداریم. زندگی با سرعتی باورنکردنی در حال گذر است. هر یک از ما سوار بر یک کشتی، رهسپار سفر طولانی هستیم.

سکان این کشتی در دست خود ماست. پیش پای خود را با دقت نگاه کنید. برنگردید، دیروزهای از دست رفته گذشته و برای همیشه جاودان شده‌اند. به دوردست ها خیره نشوید، آینده هنوز از راه نرسیده. آینده‌ای که تا آخرین لحظه ابدیت وجود خواهد داشت. حال را دریابید ...

امروز ارزشمندترین چیزی است که متعلق به ماست. روزی که خداوند به ما هدیه داده. دیروز یک رؤیا و فردا خیالی بیش نیست. امروز تنها روزی است که کاملاً بر آن نفوذ و کنترل داریم. پس باید سعی کنیم از فرصت ها و موقعیت هایی که طی بیست و چهار ساعت به دست می آوریم، نهایت استفاده را ببریم. ما امکان زندگی در گذشته و آینده را نداریم و اگر بیهوده تلاش کنیم تا در خیال خود چنین کاری انجام دهیم، تنها روح خود را آزار خواهیم داد.

چنانچه به گذشته بیندیشیم، خاطرات ناگوار و افکار بد در ذهن ما ریشه می دوانند و همین امر به تنش و ناراحتی های عصبی منجر می شود. اگر به آینده فکر کنیم، مدام نگران و دلواپس خواهیم بود و این نگرانی قدرت تصمیم گیری و اداره امور را از ما می گیرد.

در نتیجه، باید سعی کنیم افکار مثبتی را که در زمان حال، یعنی همین امروز و همین لحظه به سراغ ما می آیند، تقویت کنیم. فکر خوب مسلماً سازنده خواهد بود چرا که به علت ها و تأثیرات می پردازد و سرانجام به برنامه ریزی منطقی و مفید می انجامد. با فکری باز و ذهنی آزاد می توانیم امور روزانه زندگی مان را قدم به قدم انجام دهیم. حتی اگر در یک روز تعداد زیادی کار به ما محول شده باشد، باز هم تلاش می کنیم به بهترین نحو آنها را به انجام برسانیم. به همین منظور، بهترین راهی که تاکنون ارائه شده برنامه‌ریزی صحیح است.
لازم نیست از شب قبل برنامه ریزی کنید. مطمئن باشید وقت زیادی برای انجام این کار نمی خواهید. کافی است ده دقیقه از شبانه روز را برای این کار صرف کنید. فقط یک برنامه ریزی بیست و چهار ساعته، حتماً آن را روی یک کاغذ یادداشت کنید، زیرا در طول روز آنقدر مشغله ذهنی خواهید داشت که ممکن است فراموش کنید چه کاری را در چه زمانی باید انجام می دادید. همیشه اموری هستند که ما فکر می کنیم باید با هم و همزمان انجام شوند و اغلب نگران هستیم مبادا زمان برای انجام آنها کم باشد.

مطمئناً چنانچه برنامه مرتبی داشته باشید، در آخر شب می بینید که، هر چند به سختی، بالاخره از پس تک تک آنها برآمده‌اید. طی انجام کار، کنترل ذهن خود را در دست بگیرید. به محض اینکه دیدید در حال فرار کردن به گذشته یا کنجکاوی کردن در آینده است، آن را محکم نگه دارید وآرام آرام با او حرف بزنید؛ تعجب نکنید! ذهن شما، مهمترین بخش وجود شماست، همچون بچه بازیگوشی که مدام در حال سرک کشیدن به گذشته و آینده است.

این شمایید که می توانید آن را مهار کنید. از تمام کارهایی که در لحظه انجام می دهید نهایت لذت را ببرید. بر روی کار موردنظر تمرکز کرده و برای آن وقت صرف کنید. فکر کردن به گذشته، بیشتر کمبودها و اشتباهات شما را یادآوری می کند و قطعاً احساس خوبی به شما نخواهد داد. هر چقدر تلاش کنید نمی توانید گذشته را تکرار کنید تا بتوانید بعضی از کارهای خود را جبران کنید. بهترین روش این است که در یک دفترچه، تمام نکات مثبت یا درس هایی را که از گذشته گرفته اید، یادداشت کنید. به محض اینکه دیدید ذهن تان خیال سفر به گذشته را دارد، دفترچه را بردارید و آن را مطالعه کنید.

این کار نه تنها ذهن شما را آرام می کند، بلکه باعث می شود تمام نکات مثبت و آموزنده گذشته برای شما مرور شود. با گذشت زمان می بینید که ذهن شما تبدیل به کودکی آرام و مطیع می شود و رفته رفته نیازی به گفت وگوی دائم نخواهید داشت.

همین امر باعث می شود در کاری که انجام می دهید، حضور کامل خود را حس کنید. جان میلتون می گوید:

«ذهن دنیای خاص خودش را دارد و قادر است در درون خود، از یک جهنم، بهشت یا از یک بهشت، جهنم بسازد.»

 زندگی ما پر از پیچیدگی و سردرگمی است. توان خالی نگه داشتن ذهن و تمرکز کردن، یکی از مهمترین استعدادهای بشر است. پس سعی کنید با ذهنی آرام، کاملاً در حال حضور داشته و در لحظه زندگی کنید.

اگر دیدید کاری را از سر عادت یا با حواس پرتی انجام می دهید، به سرعت آن را متوقف کنید. کمی استراحت کرده و ذهنتان را رها کنید. بعد آرام آرام تمرکز کنید و به کاری که می خواهید انجام دهید عشق بورزید.
به این فکر کنید که حتی تکرار این کار هم برای شما لذت بخش خواهد بود. جهنم گذشته را فراموش کنید! بهشت آینده پیش روی شماست و بی صبرانه به انتظارتان نشسته است! شما هم کمی تحمل کنید. به امروز فکر کنید. فرصت زندگی کردن در لحظه حال را از خود دریغ نکنید.


برچسب ها: زمان حال، نگرانی، کنترل ذهن،
[ دوشنبه 20 آذر 1391 ] [ 11:31 ب.ظ ] [ فرشید متین ]
درباره وبلاگ


نویسندگان
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
نظر سنجی
نظرتون دربارۀ مطالب موجود در این وبلاگ چیه؟

آمار سایت
بازدیدهای امروز : بازدید
بازدیدهای دیروز : بازدید
كل بازدیدها : بازدید
بازدید این ماه : بازدید
بازدید ماه قبل : بازدید
تعداد نویسندگان : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

پیچک