تبلیغات
وبلاگicon
موفقیت

موفقیت
به موفقیت ایمان داشته باشید، آینده از آن شماست. 
قالب وبلاگ
امکانات جانبی

مکتب خونه

Google

در وبلاگ موفقیت
در كل اینترنت

Check PageRank
!بازدید کننده عزیز، به وبلاگ موفقیت خوش آمدید

كاشف تلقین به نفس (autosuggestion) دانشمندی فرانسوی به نام امیل كوئه است. او قدرت تلقین را كشف كرد.

$ داستان كشف تلقین

یك روز پسر 13 ساله امیل دیر از خواب بیدار می شود و به همین خاطر مورد سرزنش و عتاب پدر قرار می گیرد. عصر آن روز وقتی پسر كوئه از مدرسه به خانه بر می گردد، امیل متوجه می شود كه هنوز اثر صحبت های صبح در چهره پسر مشخص است. مدتی بعد مجدداً این ماجرا تكرار شد تا اینكه جرقه ای در ذهن كوئه پدید آمد. او از خود این سؤال را پرسید كه چرا اثر تنبیه یا تشویق از صبح تا عصر همان روز باقی می ماند؟ وی پس از تحقیق و آزمایش بسیار در این خصوص به این نتیجه رسید كه انسان ها 10 الی 15 دقیقه بعد از خواب و به همین مقدار قبل از به خواب رفتن در شرایطی قرار می گیرند كه هر نوع فكر، حرف و تصویری را كه در رؤیا یا واقعیت با آن مواجه شوند در طول روز عیناً برای خود شبیه سازی می كنند.

همه افراد نوع بشر قبل و بعد از خواب به حالت رخوت و خواب آلودگی هیپنوتیزمی وارد می شوند. در این وضعیت پذیرش افزایش می یابد. كوئه توضیح می دهد كه شخص در حالت هیپنوز نباید بخوابد بلكه باید تنها خواب آلود باشد. رمز هیپنوتیزم این است كه فرد فقط و فقط خواب آلودگی داشته باشد. از آنجا كه نسل بشر هنگام صبح كه از خواب بر می‌خیزند دچار رخوت و خواب آلودگی اند پس بهترین زمان ارائه تلقین های صبح زود می باشد.

اولین اصل در تلقین امیل كوئه خواب آلودگی است.

دومین اصل در تلقین  امیل كوئه شلی و وانهادگی و آرامش عضلانی است.

سومین و مهم ترین اصل تلقین امیل كوئه تمركز فكری و خلاء ذهنی است كه در اصل، كانونی كردن ذهن فقط و فقط بر روی یك موضوع ویژه است.

امیل كوئه پس از تحقیق و آزمایش بر روی افراد و حالات گوناگون آنان به این نتیجه رسید كه این سه حالت پیش از بیدار شدن از خواب به انسان دست می دهد؛ چرا كه در صبح هنگام انسان هم خواب آلود هم ریلكس و هم در حالتی از تمركز فكری و ذهنی می باشد. پس از اعلام این نتیجه، روز به روز به مشتریان و بیماران امیل كوئه اضافه شد. او هر روز بیماران را در سالنی جمع می كرد و به آنها آموزش می داد كه چگونه در ضمیر ناخودآگاه خود نفوذ كنند و تلقین های عملی و كاربردی لازم را بر لوح ضمیر نفس یا خویشتن خویش نقش زنند. او می گوید:

 

مهم این است كه تلقین ها وارد ناخوداگاه شوند بعد از آن دیگر كاری نكنید بلكه منتظر معجزات درمانی باشید.

 

روش های كوئه در دهه 1920 شهرتی جهانی پیدا كرد مخصوصاً جمله ابتدایی او،

 

من هر روز از هر جهت بهتر و بهتر می شوم

 

امیل كوئه پرده از بزرگترین راز قرن در خصوص هیپنوتیزم برداشته و بیان كرد كه قدرت، عامل ایجاد یك حالت هیپنوتیزمی نیست، بلكه مهم تر از آن مشاركت، همكاری و پذیرش بی چون و چرای تلقین ها از طرف آزمودنی می باشد و همچنین عقیده دارد كه هیپنوتیزم چیزی نیست جز مجموعه ای از تلقین به نفس و تلقین به نفس نیز در اصل همان هیپنوتیزم می باشد.

اگر اندیشه ای برای مدت مدید در ذهن باقی بماند فرد آن را واقعی فرض كرده و حاضر نیست هیچ گونه مطلبی بر خلاف آن را قبول نماید. از دید روان شناسی، هرگاه افراد نوع بشر تمام ظرفیت فكری خود را بر روی عقیده ای متمركز سازند و هر روز بر وسعت دامنه آن بیافزایند این اعتقاد آن شخص در جهان بیرون جنبه واقعی پیدا خواهد كرد.

 

$ قوانین كوئه

كوئه پس از گذشت حدود 20 سال تحقیق در خصوص تلقین های هیپنوتیزمی به قوانین سه گانه زیر دست یافت: 

&قانون توجه و تمركز

زمانی كه ذهن در مدت مدیدی بر روی موضوعی متمركز شود آن موضوع به تدریج جنبه واقعی پیدا می كند .

&قانون اثر متضاد

مادامی كه در خیال خود ببینید كه قادر به انجام كاری نیستید با تلاش بیشتر موفقیت كمتری كسب می كنید. به عبارت دیگر،

تفكر منفی + كوشش بیشتر = موفقیت كمتر

&قانون اثر احساسی عاطفی  

پندار قویتر از تلقین است. به عبارت دیگر، زمانی كه یك تلقین از روی اشتیاق و احساس های عاطفی درون  و همراه با تصاویر ذهنی باشد، این تلقین قوی تر از سایر افكار و القائات ظاهر شده و بر دیگر افكار غلبه پیدا می كند.

$ تلقین چیست؟ 

تلقین همانند بذری است كه در خاك وجود انسان ها كاشته می شود؛ اگر به موقع به آبیاری و باغبانی آن بپردازیم از آن دانه كوچك كم وزن درخت قطور و تنومندی ایجاد خواهیم كرد كه با بالا رفتن از آن درخت از فراز قله های موفقیت خواهیم گذشت. تلقین همانند تیغ جراحی است كه تنها افراد متخصص بهترین بهره برداری را از آن به عمل می آورند.

اگر تلقین به نفس در مدت زمانی طولانی ( 3 الی4 ماه ) ادامه داشته باشد بعد از تأثیرگذاری بر ضمیر ناخودآگاه بصورت خودكار، ناخودآگاه در پی بدست آوردن موارد ذكر شده در تلقینات بر می آید. آن لحظه، زمانی است كه اعجاز ناخودآگاه را می بینیم.
برچسب ها: تلقین، ذهن ناخودآگاه،
[ یکشنبه 3 دی 1391 ] [ 08:17 ب.ظ ] [ فرشید متین ]
درباره وبلاگ


نویسندگان
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
نظر سنجی
نظرتون دربارۀ مطالب موجود در این وبلاگ چیه؟

آمار سایت
بازدیدهای امروز : بازدید
بازدیدهای دیروز : بازدید
كل بازدیدها : بازدید
بازدید این ماه : بازدید
بازدید ماه قبل : بازدید
تعداد نویسندگان : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

پیچک