تبلیغات
وبلاگicon
موفقیت

موفقیت
به موفقیت ایمان داشته باشید، آینده از آن شماست. 
قالب وبلاگ
امکانات جانبی

مکتب خونه

Google

در وبلاگ موفقیت
در كل اینترنت

Check PageRank
!بازدید کننده عزیز، به وبلاگ موفقیت خوش آمدید

اولین قدم آن است که رؤیا و آرزوی خود را با دقت و روشنی تعریف کنید. تنها چیزی که حد توانایی های شما را مشخص می کند همین است که بتوانید با دقت خواسته خود را تعریف کنید. اکنون می‌خواهیم آرزوها و رؤیاهای شما را متبلور سازیم و ظرف چند روز آینده برنامه‌ای بریزیم که مطمئناً شما را به هدف برساند. همه ما چه بدانیم و چه ندانیم دارای هدف‌هایی هستیم. این هدف‌ها هر چه باشند، بر زندگی ما تأثیر اساسی دارند. مع ذلک بعضی از هدف‌ها (نظیر اینکه من باید قبض‌ها و صورت‌حساب‌های خود را پرداخت کنم) هیچ شور و هیجانی در انسان ایجاد نمی‌کند. رمز آزاد کردن نیروهای واقعی آن است که هدف های هیجان‌آوری برای خود قرار دهید که حقیقتاً نیروی خلاقه را در شما زنده کند و محرک شور و شوق باشد.


& هم اکنون آگاهانه هدف های خود را انتخاب کنید.

هدف‌هایی را که به نظرتان ارزش تعقیب کردن دارند در نظر آورید. آنگاه یک هدف را که مهیج تر باشد برگزینید. چیزی باشد که بخاطر آن صبح ها زودتر از خواب برخیزید و شب ها دیرتر به بستر بروید. برای رسیدن به آن هدف، تاریخ معینی را در نظر بگیرید و در چند سطر بنویسید که چرا حتماً باید تا آن تاریخ به هدف برسید. آیا این هدف آنقدر بزرگ هست که برایتان شور‌آفرین باشد؟ یا باعث شود که از چهار چوب محدودیت های خود فراتر بروید؟ یا ظرفیت‌های نهفته خود را آشکار کنید؟ 

اگر تاکنون اتومبیل یا وسیله تازه ای خریده باشید، متوجه شده‌اید که پس از خرید مشابه آن را در همه‌جا مشاهده می کنید. البته آن اشیاء قبل از آن هم در اطراف شما وجود داشته‌اند، اما متوجه آنها نمی‌شده‌اید.

موضوع ساده است. بخشی از مغز مسؤول است تا کلیه اطلاعات را غربال کند و فقط آنچه را که برای بقا و یا موفقیت ضروری است وارد ذهن نماید. بسیاری از چیزها در اطرافتان وجود دارند که به کار موفقیت و عملی شدن رؤیاهای شما می‌آیند، اما متوجه وجود آنها نمی‌شوید. زیرا هدف‌های خود را به روشنی تعریف نکرده‌اید و به‌عبارت‌دیگر، به مغز خود نیاموخته‌اید که آن چیز ها دارای اهمیت هستند.

پس از آنکه هدف‌ها یا امور مهم را به ذهن خود یادآور شدید، نوعی غربال ذهنی به نام (سیستم فعال کننده شبکه ذهنی) به کار می‌افتد. این بخش از ذهن مانند آهن‌ربا عمل می‌کند و کلیه اطلاعات و فرصت هایی را که ممکن است موجب موفقیت سریع و رسیدن شما به هدف شود جذب می‌نماید. بکار انداختن این کلید نیرومند عصبی می‌تواند ظرف چند روز یا چند هفته شکل زندگی شما را واقعاٌ دگرگون کند.


% راهنمای هدف گذاری ( برنامه ریزی سیستم فعال کننده (RAS) 

۱) از امروز به مدت چهار روز و هر روز به مدت ده دقیقه وقت خود را صرف هدف‌گذاری کنید.

توجه: هدف‌های خود رادر دفترچه‌ای یادداشت کنید.

۲) در هنگام انجام این تمرین مرتباً از خود بپرسید اگر مطمئن بودم که به هر خواسته‌ای خواهم رسید و در هیچ زمینه‌ای شکست نخواهم خورد، در آن صورت چه چیزی را می‌خواستم و چه می‌کردم؟

۳) خوش باشید و به عوالم کودکی برگردید. در یک فروشگاه بزرگ اسباب بازی، روی زانوی بابانوئل (یا عمو نوروز) نشسته اید. در آن حالت هیجان و انتظار، هیچ خواهشی آنقدرها بزرگ نیست. بهای هیچ چیزی آنقدرها گزاف نیست. همه چیز در دسترس است!

ـ روز اول: هدف های مربوط به رشد فردی

احساس رفاه و دارندگی پایه‌ای است برای رسیدن به هر نوع موفقیت دیگر در زندگی. 

۱) پنج دقیقه فکر کنید و همه امکانات را در نظر بگیرید؛ دلتان می‌خواهد چه مطالبی را بیاموزید؟ چه مهارت‌هایی را می‌خواهید فرا بگیرید؟ چه خصلت‌هایی را می‌خواهید در خود به وجود آورید؟ دوستان شما چه کسانی باید باشند؟ خود شما چه کسی می‌خواهید باشید؟

۲) برای رسیدن به هر هدف مهلت معینی قائل شوید؛ مثلاً شش ماه، یک سال، پنج سال، ده سال یا بیست سال.
۳) بزرگترین هدفی را که می‌خواهید تا یک سال دیگر به آن دست یابید مشخص کنید.

۴) ظرف دو دقیقه شرح مختصری بنویسید و توضیح دهید که چرا باید حتماً و به طور قطع ظرف یک سال آینده به آن هدف برسید.

ـ روز دوم: هدف‌های شغلی و اقتصادی

خواه آرزوی شما این باشد که در رشته‌ی حرفه ای خود سرآمد و پیشتاز باشید و میلیون ها بر ثروت خود بیفزایید و خواه علاقمند باشید که به عنوان دانشجوی رشته تخصصی، سرمایه‌ای از علم بیندوزید. اکنون فرصت دارید که نسبت به هدف‌های خود اطمینان یابید.

۱) پنج دقیقه فکر کنید و همه امکانات را درنظر بگیرید. چه مبلغ پول می‌خواهید بیندوزید؟ از شغل خود و یا شرکتی که در آن کار می‌کنید چه انتظاراتی دارید؟ درآمد سالانه مورد انتظار شما چقدر است؟ چه تصمیم هایی در زمینه مالی باید بگیرید؟

۲) برای رسیدن به هریک از هدف‌های خود مهلتی قائل شوید؛ مثلاً شش ماه، یک سال، پنج سال، ده سال یا بیست سال.

۳) بزرگترین هدفی را که می‌خواهید ظرف یک سال آینده به آن دست یابید مشخص کنید.

۴) ظرف دو دقیقه شرح مختصری بنویسید و توضیح دهید که چرا باید حتماً ظرف یک سال آینده به آن هدف برسید.

ـ روز سوم: هدف‌های تفریحی و ماجراجویانه

اگر از نظر مالی هیچ محدودیتی نداشتید، دلتان می‌خواست چه کنید و یا چه چیزهایی را داشته باشید؟ اگر هم اکنون یک غول جادویی در مقابل شما حاضر می‌شد تا شما را به آرزوهایتان برساند چه آرزویی می‌کردید؟
۱) پنج دقیقه فکر کنید و همه امکانات را در نظر بگیرید. دلتان می‌خواهد چه چیزهایی را بسازید یا بخرید؟ دلتان می‌خواهد در چه اتفاقاتی حضور داشته باشید؟ به چه ماجراهایی علاقمند هستید؟

۲) برای رسیدن به هر یک از هدف‌های خود مهلت معینی قائل شوید؛ مثلاً شش ماه، یک سال، پنج سال، ده سال یا بیست سال.

۳) بزرگترین هدفی را که می‌خواهید ظرف یک سال آینده به آن دست یابید مشخص کنید.

۴) ظرف دو دقیقه شرح مختصری بنویسید و توضیح دهید که چرا باید بطور قطع ظرف یک سال آینده به آن هدف برسید.

ـ روز چهارم: هدف‌های معنوی و اجتماعی

اکنون فرصت دارید که اثری از خود باقی بگذارید. میراثی به وجود آورید که تغییری واقعی در زندگی دیگران پدید آورد.

۱) پنج دقیقه فکر کنید و همه امکانات رادر نظر بگیرید. چه خدمتی از شما ساخته است؟ در چه اموری و به چه کسانی می‌توانید کمک کنید؟ چه چیزهایی را می‌توانید ایجاد کنید؟

۲) برای رسیدن به هر یک از هدف‌های خود مهلت معینی قائل شوید؛ مثلاً شش ماه، یک سال، پنج سال، ده سال یا بیست سال.

۳) بزرگترین هدفی را که می‌خواهید ظرف یک سال آینده به آن دست یابید مشخص کنید.

۴) ظرف دو دقیقه شرح مختصری بنویسید و توضیح دهید که چرا باید بطور قطع ظرف یک سال آینده به آن هدف برسید. 

هرگز هیچ هدفی را رها مکنید، مگر اینکه ابتدا قدم مثبتی در جهت تحقق آن برداشته باشید. هم اکنون لحظه‌ای فکر کنید و اولین قدمی را که باید در جهت رسیدن به هدف بردارید مشخص سازید. برای اینکه پیشرفت کنید، چه قدمی را باید امروز بردارید؟ حتی یک قدم کوچک (مثلاً زدن یک تلفن، یک قول و یا یک برنامه ریزی مقدماتی ) شما را به هدف نزدیکتر می‌کند. آنگاه کارهای ساده‌ای را که باید از امروز تا ده روز دیگر انجام دهید، به صورت برنامه‌ریزی به روی کاغذ بیاورید. این برنامه ده‌روزه یک رشته عادت‌ها را در ما ایجاد می‌کند و نیروی محرکه توقف‌ناپذیری را به وجود می‌آورد که موفقیت دراز مدت شما را تضمین می‌کند. از هم اکنون شروع کنید!

اگر یک سال دیگر به همه هدف‌های خود برسید چه احساسی خواهید داشت؟ چه نظری نسبت به خودتان پیدا خواهید کرد؟ زندگی را چگونه خواهید دید؟ پاسخ با این سؤالات باعث می شود تا دلایل قاطعی برای رسیدن به هدف پیدا کنید. اگر بدانید که چرا باید کاری را انجام دهید چگونگی انجام آن به آسانی معلوم خواهد شد. از فرصت استفاده کنید و چهار هدف یک ساله خود را مشخص سازید. زیر هر یک از هدف‌ها، در یک پاراگراف شرح دهید که چرا مطلقاً خود را مقید می‌دانید که ظرف یک سال به آن هدف‌ها نایل شوید.

رمز رسیدن به هدف‌ها، شرطی‌کردن ذهن است.

دست کم روزی دوبار هدف‌هایی را که نوشته‌اید بررسی کنید. آن‌ها را در جایی قرار دهید که هر روز چشمتان به آن‌ها بیفتد؛  مثلاٌ در دفتریادداشت‌های روزانه، روی میز‌کار، در کیف پول یا روی آینه دستشویی که در هنگام اصلاح صورت آن‌ها را ببینید. به خاطر داشته باشید که اگر دائماً راجع به چیزی فکرکنید و افکار خود راروی آن متمرکز سازید، به سوی آن حرکت می‌کنید. این راهی ساده و بسیار پر اهمیت برای برنامه‌ریزی نظام فعال کننده شبکه ذهنی (RAS) است. اگر تلاشتان برای رسیدن به هدف عبث به نظر رسید، آیا باید هدف خود را تغییر دهید؟ پاسخ مطلقاً منفی است!

پشتکار ارزشمندترین عامل شکل‌دهنده کیفیت زندگی است و حتی از استعداد نیز مهمتر است. به هر‌حال، هیچ‌کس تاکنون صرفاً به علت داشتن علاقه به هدفی نرسیده است. انسان باید خود را متعهد و پایبند کند. آیا ممکن است که در اثر یک شکست موقتی، بینش و توانائی‌های پیدا کنیم که در آینده حتی به موفقیت‌های بزرگتری دست یابیم؟ مسلماً پاسخ بله است.

اکنون به تلاش‌های ظاهراً بی ثمر گذشته خود بنگرید و ببینید از آن‌ها چه آموخته اید؟ چگونه می توانید با استفاده از این بینش ها، چه در زمان حال و چه در آینده موفقیت های بزرگی کسب کنید؟ 
همه افراد موفق، آگاهانه یا ناآگاهانه از فرمول مشابهی برای رسیدن به هدف های خود استفاده می کنند. شما هم برای رسیدن به خواسته های خود این چهار دستور ساده را بکار بندید.
برچسب ها: هدف گذاری،
[ سه شنبه 3 بهمن 1391 ] [ 01:33 ب.ظ ] [ فرشید متین ]
درباره وبلاگ


نویسندگان
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
نظر سنجی
نظرتون دربارۀ مطالب موجود در این وبلاگ چیه؟

آمار سایت
بازدیدهای امروز : بازدید
بازدیدهای دیروز : بازدید
كل بازدیدها : بازدید
بازدید این ماه : بازدید
بازدید ماه قبل : بازدید
تعداد نویسندگان : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

پیچک